1.Շարունակի՛ր ըստ օրինակի։
3450 | 3451 | 3460 |
7240 | 7242 | 7250 |
1630 | 1637 | 1640 |
6370 | 6379 | 6380 |
2450 | 2454 | 2450 |
2. Լուծի՛ր խնդիրները։
1 հատը | 2 հ | 5 հ | 9 հ | |
մատիտ | 70 դր․ | 140 | 350 | 630 |
վրձին | 300 | 600 | 1500 | 2700 |
սրիչ | 200 | 400 | 1000 | 1800 |
ջրաներկ | 400 | 800 | 2000 | 3600 |
նոթատետր | 2000 | 4000 | 10000 | 18000 |
բառարան | 5000 | 10000 | 25000 | 45000 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա․Երեք մատիտ, չորս սրիչ,մեկ նոթատետր գնելու համար:
Լուծում
3×70=210
4×200=800
1×2000=2000
2000+800+210=3010
Պատ․՝3010
Բ․ Վեց սրիչ, յոթ ջրաներկ,երեք բառարան գրելու համար։
Լուծում
6×200+7×400+15000=19000
Պատ․՝19000
3. Թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։
15.200=10.000+5000+200
21.610 =20.000+1000+600+10
78.004 =70.000+8000+4
321.800 =300.000+20000+1000+800
425.080 =400000+20000+5000+80
4.Թվերը գրի՛ր թվանշաններով:
չորս հարյուր հիսունհինգ հազար երկու հարյուր վաթսունութ –455.200
երկու հարյուր հիսունվեց հազար ութ հարյուր քսանհինգ –256.825
վեց հազար յոթ հարյուր քսանմեկ –6721
քսանվեց հազար ութ հարյուր տասնմեկ –26811
հինգ հազար հինգ հարյուր –5500
տասը հասզար վեց հարյուր ութսունութ –10688
երկու հազար երկու –2002
չորս հազար տասնվեց –4016
5. Լուծի՛ր խնդիրը։
Որքա՞ն դրամ պետք է վերադարձնի վաճառողը Հայկին, եթե նա գնել է 3 կգ խնձոր, 3 կգ դեղձ, 2 կգ տանձ, 4 կգ սալոր և վաճառողին տվել մեկ հատ 10 000 դրամանոց թղթադրամ:
Անվանումը | 1 կգ-ի արժեքը | |
Խնձոր | 5 x 50=250 | |
Դեղձ | 4×100+3 x 20=460 | |
Տանձ | 70 x 4=240 | |
Սալոր | 5 x 60 + 4 x 10=340 |
Լուծում
250+460+240+340=1290
Պատ․՝1290